[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

BUDŻET 2017 – Chludowo

Autor:

W 2017 roku powinien rozpocząć się długo oczekiwany remont starego baru. Niestety pierwsze podejście w celu pozyskania środków unijnych okazało się spalone. W konkursie rozpisanym przez Urząd Marszałkowski gmina Suchy Las zajęła … ostatnie miejsce. Jak widać – cały czas mamy poważne problemy z napisaniem poprawnego wniosku. Potrafią to robić inni, my natomiast nie. Czas wreszcie na radykalne decyzje i zmiany w tym obszarze funkcjonowania gminy, ponieważ perspektywa finansowa kończy się w 2020 roku i będzie coraz trudniej. Marnujemy, w przeciwieństwie do innych gmin, np. Tarnowa Podgórnego szansę na dynamiczny rozwój. Wykorzystują to nasi sąsiedzi. Szkoda tym bardziej, że mieszkańcy z zadania lokalnego przeznaczyli sporą kwotę na partycypację w tym przedsięwzięciu. Nie należy się jednak zrażać, lecz wziąć poważnie do roboty. Będą kolejne konkursy i kolejne szanse.

2017_02_chludowo_tabela

Pomijając problem starego baru, Chludowo może z optymizmem patrzeć na tegoroczny budżet.  Właściciel działki przy ulicy Wspólnej, na której ma być wybudowana sieć wodociągowa, na własny koszt wykonał projekt budowlany i uzyskał pozwolenie na budowę. Gmina dofinansuje tę inwestycje w kwocie 80 000 zł. W ciągu ul. Słonecznej wykonany zostanie projekt kanalizacji, a w jednej z ulic wybudowane zostaną progi zwalniające. Na ulicy Strumykowej pojawi się oświetlenie – w 2017 roku wykonany zostanie projekt, a na ul. Chojnickiej wymienione zostaną oprawy lamp z parkowych na uliczne.

Dobry rok szykuje się dla strażaków. Dostaną środki na zakup nowego samochodu, a także 25.000 zł na dodatkowe doposażenie.

Znajdą się również środki na cele społeczne. Strażacy otrzymali środki na zorganizowanie ferii dla najmłodszych, a Koło Gospodyń Wiejskich na działalność integracyjną na rzecz mieszkańców. Orkiestra Dęta Wsi Chludowo jest znana nie tylko w naszej gminie. Kunszt muzyków doceniany jest w całym regionie. Nic więc dziwnego, że podobnie jak w latach ubiegłych, Rada Gminy nie szczędziła na ten cel grosza. Zdaniem wielu, to bardzo dobrze zainwestowane pieniądze.

Trwają też prace nad pozyskaniem środków na rewitalizację dworca, który będzie pełnił funkcję przystanku kolejki metropolitalnej. Mam nadzieję, że działania naszych urzędników będą bardziej skuteczne niż w przypadku starego baru.

Niestety, radni mają bardzo ograniczony wpływ, na to ile z tych inwestycji zostanie faktycznie zrealizowanych w terminie. Zbyt późno ogłaszane przetargi, błędy w dokumentacji itp. sprawiają, że inwestycje prowadzone są bardzo wolno. Mamy jednak nadzieję, że w tym roku będzie lepiej!