Chludowo w budżecie na 2022 rok

Rok 2022 będzie dla całego naszego Kraju kolejnym rokiem szczególnym. Niepewności i obaw nie zabraknie również w samorządach. Trudna sytuacja epidemiologiczna odbija się bardzo niekorzystnie na budżetach wielu z nich . Tak więc, wydatki trzeba planować szczególnie rozważnie. O rozrzutności nie może być mowy.

W naszej bardzo zamożnej gminie może to być jednak rok całkiem udany. Mamy cały czas spore wpływy z PIT. Udało się ocalić tzw. podatek poligonowy i nie najgorzej przedstawia się sytuacja w zakresie innych dochodów budżetowych. Wpływają też pierwsze środki z tzw. nowego ładu.

Co zatem nowego w Chludowie?

W ulicy Nad Torem powstanie długo oczekiwany wodociąg, a w Słonecznej zostanie wybudowana infrastruktura kanalizacyjna. Ulica Golęczewska, na wysokości posesji nr 8 doczeka się odwodnienia. Wykonane zostaną również projekty nawierzchni ul. Sodowej oraz parkingu w ulicy Kościelnej. Wyremontowany zostanie również, w porozumieniu ze wspólnotą, podjazd do ośrodka zdrowia.

Zrealizowana zostanie również budowa zaprojektowanego wcześnie oświetlenia przy placu ul. Rynek (1 lampa na słupie i 6 lamp parkowych). W budżecie zabezpieczono również środki na wkład własny w kwocie 200.000 zł na modernizację boiska. Pozostałą kwotę wójt planuje pozyskać ze środków zewnętrznych.

Zostanie również wykonana koncepcja zagospodarowania terenu zielonego przy ulicy Dworcowej oraz projekt tzw. Balatonu przy ul. Poznańskiej.

Rada Gminy zatwierdziła też prawie 68.000 zł dla Chludowa na realizację tzw. zadań lokalnych. To zadania, które proponują  sami mieszkańcy. W 2022 roku środki te zostaną przeznaczone na:

• budowa urządzenia do napowietrzania wody w stawie przy ul. Wodnej – 20 000,00 zł
  • imprezy integracyjne dla mieszkańców, w tym dla dzieci i młodzieży  –  37.000,00 zł
  • zakup kosza na nakrętki – 2 800,00 zł
  • dofinansowanie projektu ścieżki edukacyjnej na terenie Parku – 4.500,00 zł
  • wydatki bieżące sołectwa 2.500,00 zł
  • rezerwa na realizacje zadań lokalnych –  1 075,00

Serdecznie dziękuję koleżankom i kolegom z Rady Gminy za poparcie naszych propozycji.  Mamy nadzieję, że wszystkie zadania zostaną sprawnie i w terminie zrealizowane. Mogę obiecać, że zrobię, co będzie możliwe, żeby tak właśnie się stało.

Przy okazji wszystkim dziękuję za okazane mi wsparcie podczas dochodzenia do siebie po wypadku rowerowym. Jest już znacznie lepiej i mogę normalnie wykonywać swoje powinności w zakresie sprawowania mandatu radnego. Cieszę się, że mogę w każdej sytuacji na Mieszkańców naszego Chludowa liczyć.

(-) Zbigniew Hącia
Radny Gminy Suchy Las