[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Czy Gmina Suchy Las staje się bankrutem?

Autor:

W sierpniowym numerze poczytnej w Tarnowie Podgórnym gazety SĄSIADKA* ukazał się ranking okolicznych gmin w zakresie aktualnego stanu zadłużenia. Po raz kolejny potwierdziły się informacje o katastrofalnej sytuacji naszej gminy – liczby niestety nie kłamią:

sasiadka grafika

Jak widać, gminy z naszej najbliższej okolicy z materią finansów radzą sobie znacznie lepiej. W wysokości zadłużenia wyprzedza nas co prawda miasto Poznań, ale to zupełnie inny budżet i zgoła odmienne realia. Poznań realizuje bowiem nie tylko zadania gminy, ale też powiatu. Natomiast gminy wiejskie porównywalne do Suchego Lasu wypadają w tej niechlubnej konkurencji znacznie lepiej, a przecież i tam buduje się hale sportowe, baseny, galerie handlowe i centra kultury…

Czy zatem Suchy Las może zostać bankrutem? Czy wystarczy pieniędzy na podstawowe zadania publiczne takie jak oświata, transport zbiorowy czy ochrona środowiska? Dlaczego gmina o tak dużych dochodach jest coraz bardziej zadłużona? Gdzie „znikają” pieniądze podatnika?

Te pytania zadaje sobie coraz więcej mieszkańców. Odpowiedź nie jest prosta. Pewne jest natomiast to, że prawdziwe problemy rozpoczną się, gdy zmniejszą się wpływy z tytułu funkcjonowania na terenie gminy poligonu, o czym coraz częściej słychać. Teraz wojsko płaci gminie za poligon ok. 12 mln zł. Jeśli przestanie płacić, wtedy rozrzutność naszych władz doprowadzi do katastrofy.

Najbardziej jednak przykre jest to, że tych ogromnych zainwestowanych pieniędzy w naszej gminie nie widać, poza rzecz jasna kilkoma pomnikami władzy przy ul. Obornickiej. Okoliczne gminy, które mają dużo mniejszy poziom zadłużenia i nierzadko niższy budżet nie różnią się w zasadzie od naszej gminy, ani w wymiarze inwestycji drogowych, ani w zakresie polityki społecznej, ani nie odbiegają cywilizacyjnie w jakimkolwiek dziedzinie.

Powyższe dane obrazują opłakany stan naszych finansów na koniec 2013 r. Niestety w 2014 r. nie jest lepiej, na koniec marca dług wzrósł do astronomicznej kwoty… 60,3 mln zł (oficjalna informacja wójta dostępna tutaj UIP0001).

Pomyślcie Państwo, co zrobiono z Suchym Lasem – niegdyś jedną z najbogatszych gmin w Polsce…

Więcej na: www.gminarazem.pl/finanse-gminy/

Źródło* : www.sasiadka-czytaj.pl/archiwum/2014_08.pdf
* Merytorycznie gazeta SĄSIADKA jest prowadzona przez Urząd Gminy Tarnowo Podgórne.

Lista Publikacji Ogólnogminnych