[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Plac zabaw w Suchym Lesie przy ulicy Poziomkowej

Autor:

Czy plac zabaw w Suchym Lesie przy ul. Poziomkowej, na którym dzieci, młodzież i dorośli spędzają wolny czas, jest dostatecznie atrakcyjny dla mieszkańców? Czy nie macie Państwo wrażenia, że „czegoś” na nim brakuje? Tyle wolnego terenu niezagospodarowanego…?

plac_zabaw_1

Budowa parku rozpoczęła się 8 lat temu, tj. w 2006 roku. Miał powstać na podstawie projektu, który przedstawiam poniżej.
plac_zabaw_2

Autor projektu: Agnieszka Targońska, 2005 r.

plac_zabaw_3

A MIAŁO BYĆ TAK PIĘKNIE
Ze względu na bliskość wysokiej zabudowy mieszkaniowej „młodych” osiedli Poziomkowego i Jagodowego oraz istnienie w pobliżu szkół przyjęto założenie, że z terenu będą korzystały przede wszystkim dzieci i młodzież. Dlatego zaprojektowano go jako wielofunkcyjny plac zabaw (dodajmy, że wówczas na os. Poziomkowym był tylko jeden mały, zupełnie niewystarczający plac zabaw). Innym istotnym założeniem było ułatwienie komunikacji pieszej. Wzdłuż przekątnej poprowadzono szeroką, dobrze oświetloną aleję ułatwiającą dojście z os. Poziomkowego do przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum czy Urzędu Gminy. Przewidziano różne strefy funkcjonalne (oznaczone na projekcie) oraz tor do jazdy na rowerkach, hulajnogach i wrotkach, trawiaste miniboisko obok pergoli i wybiegi (czyli „ubikacje”) dla psów.

PROJEKT PARKU LEGŁ W GRUZACH
Nowy park to kosztowna inwestycja. Dlatego budowę podzielono na etapy, które miały być stopniowo realizowane w kolejnych latach. Jednak do tej pory wykonano tylko etap pierwszy, czyli boisko, place zabaw dla małych dzieci w wieku 6-7 lat (1), górkę saneczkową oraz parkingi i niektóre alejki. Posadzono część projektowanych roślin. Podczas prac budowlanych wprowadzono bardzo liczne zmiany i odstępstwa od projektu. Między innymi  zwiększono odległości między drzewami w alejach, inaczej rozlokowano elementy zabawowe dla dzieci, nieco zmieniono przebieg alei, nie wykonano murków z siedziskami. Zmiany te Urząd Gminy uzasadniał koniecznością zmniejszenia wydatków. Szkoda, że podjęto decyzję o podzieleniu parku płotem na dwie części. W ten sposób zaburzono projektowane powiązania funkcjonalne i kompozycyjne. W kolejnych latach w sposób dowolny i chaotyczny dosadzano drzewa, a także rozbudowano plac zabaw i zamontowano urządzenia siłowni. Definitywnie zrezygnowano z pergoli oraz z ogrodu wypoczynkowego. Te liczne zmiany w konsekwencji uniemożliwiły pełną realizację pierwotnego projektu.

ZJAZD Z GÓRKI NA PAZURKI….  I NA ZĘBY…?
W 2013 r. zmieniono wyposażenie placu zabaw zlokalizowanego w pobliżu górki saneczkowej. Ustawiono bardzo atrakcyjne dla dzieci, jednak wysokie urządzenie zabawowe. Solidne drewniane słupy znalazły się w odległości tylko 5 m od górki! Moim zdaniem stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowa (a może i życia) dzieci zjeżdżających na sankach. Dlatego wiosną 2014 r. złożyłam  wniosek do Zarządu Osiedla Suchy Las o przesunięcie mas ziemnych w kierunku ul. Aroniowej i ukształtowanie tam nowej górki saneczkowej. Wniosek przekazano Urzędowi Gminy. W odpowiedzi Urząd zlecił nasadzenie krzewów na wschodnim zboczu górki i terenie graniczącym z placem zabaw. Rośliny mają uniemożliwić zjazdy w kierunku niebezpiecznych słupów. Czy to wystarczy? Zobaczymy. (Dodam, że te krzewy to jeden z niezrealizowanych wcześniej elementów pierwotnego projektu).

plac_zabaw_4

BĘDZIE PLAŻOWA PIŁKA SIATKOWA, A MOŻE  COŚ WIĘCEJ
Na zebraniu mieszkańców Osiedla Suchy Las w dniu 5 września 2014 r. zapadła decyzja o budowie boiska do gry w plażową piłkę siatkową. Pieniądze na tę ciekawą inwestycję będą pochodziły z tzw. zadania lokalnego. Umiejscowienie boiska nie zostało jeszcze określone. Zasugerowano jednak, że będzie to teren w pobliżu „starego bloku”. Jeśli ta propozycja zostanie przyjęta, „przesunięcie” górki saneczkowej stanie się niemożliwe, natomiast pojawi się kolejny problem, a mianowicie ogrodzenie i słupy podtrzymujące siatkę zamontowane na trasie zjazdów z górki. Uważam, że lepszą lokalizacją byłby teren w pobliżu istniejącego boiska. (Oczywiście budowę musi poprzedzić przesadzenie drzew).
Podczas wspomnianego zebrania mieszkańcy mogli zgłaszać propozycje zadań do budżetu Gminy na rok 2015. Wśród nich znalazł się mój wniosek o wyposażenie placu zabaw w urządzenia dla dzieci starszych, to znaczy mających powyżej 6 – 7 lat . Można zamontować je w pobliżu siłowni, czyli w tej części, która obecnie służy wyłącznie jako nielegalna ubikacja dla psów. Należy także rozważyć likwidację płotu dzielącego park na rzecz ogrodzenia całego terenu. Wejście umożliwiałyby bramy na końcach głównej alei zamykane po godzinie 22. Od strony parkingów i ronda można wyznaczyć miejsca na wybiegi dla psów. Myślę, że w ten sposób udałoby się nieco ograniczyć wandalizm i ilość psich odchodów na trawnikach.

NA ŁONIE DZIKIEJ PRZYRODY
Kolejnym problemem jest brak właściwej, kompleksowej pielęgnacji zieleni. Rzadko koszone trawniki, zachwaszczone krzewy, zarośnięta ścieżka ze zniszczonymi krawężnikami, jeżyny wystające przez płot na aleję i raniące dzieci czy ubytki w szpalerach drzew niestety nie mogą być powodem do dumy dla Urzędu Gminy Suchy Las, który formalnie opiekuje się tym terenem.

plac_zabaw_5

 

plac_zabaw_6

Można się domyślać, że przedstawiony stan placu zabaw to wynik ciągłego ograniczania finansów na jego rozbudowę i pielęgnację. Uważam, że gmina powinna więcej inwestować w obiekty rekreacyjne, z których na co dzień korzysta wielu mieszkańców. Fundusze można pozyskać ze środków unijnych przyznawanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (2) lub z Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (ze środków na przedsięwzięcia związane z ochroną i kształtowaniem przyrody), co polecam uwadze naszych urzędników.


(1)

http://www.radosnaszkola.pl/images/stories/katalog/poradnik_radosna_szkola.pdf
http://www.huck.pl/realizacje/place-zabaw/realizacja/article/park-orientacji-przestrzennej-w-owinskach/
http://pl.hags.com/products/play/2-play-unit-5-12-years

(2)

http://www.kozuchow.pl/index.php?par=showart&t=ak&id=1596
http://www.prow.sbrr.pl/index,32,56,87,pl.htm

Lista Publikacji Suchy Las