[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Komisja Komunalna i Ochrony Środowiska (październik 2017)

Autor:

24 października Komisja Komunalna i Ochrony Środowiska  gościła członków organizacji i stowarzyszeń zajmujących się ekologią i ochroną środowiska na terenie naszej gminy. Rozmawialiśmy między innymi z  Jerzym Juszczyńskim z Polskiego Klubu Ekologicznego, który od lat monitoruje przejrzystość wód jeziora Strzeszyńskiego. Jakość jeziora pogorszyła się znacznie kilka lat temu, kiedy to z terenu naszej gminy Rowem Złotnickim dopływała woda zanieczyszczona ściekami. Pan  Jerzy Juszczyński stwierdził, że działania gminy mające na celu poprawę jakości wody wypływającej Rowem dały właściwy efekt – obecnie niewielkie zanieczyszczenie fosforanami nie przekracza nomy. Poinformował również, że stan jeziora jest stabilny, jednak rekultywacja prowadzona przez m. Poznań nie spowodowała obniżenia poziomu fosforu i trwałej poprawy przezroczystości.

Podczas posiedzenia obecne były także przedstawicielki Stowarzyszenia Ekologicznego Mieszkańców Suchego Lasu (SEMSL), które mówiły o walce Stowarzyszenia z odorami z wysypiska śmieci i biokompostowni.

Pan Janusz Brdęk, leśniczy z Leśnictwa Złotkowo, mówił o degradacji rezerwatu Gogulec, stratach w lasach poczynionych przez huragan Ksawery (na szczęście nie były wielkie) oraz kwestii ewentualnego przejmowania gruntów należących do Lasów Państwowych. Z kolei Pan Przemysław Majkowski, sołtys z Golęczewa zwrócił uwagę radnych na proceder wycinania starych drzew przyulicznych w związku z budową kanalizacji i dróg oraz konieczność rewaloryzacji cmentarza poewangelickiego. W drugiej części posiedzenia członkowie KKiOŚ dyskutowali na temat projektu modyfikacji uchwały w sprawie opłaty od posiadania psów. Projekt wzbudził liczne wątpliwości radnych, w związku z czym uchwały nie zaopiniowano.

Lista Publikacji Suchy Las