[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Kanalizacyjny tasiemiec na ul. Mokrej

Autor:

Budowa kanalizacji sanitarnej oraz dróg w rejonie ulicy Mokrej w Suchym Lesie zaczyna powoli przypominać serialowy tasiemiec: ciągnie się w nieskończoność, każdy chce wiedzieć jaki będzie finał, w każdym odcinku pojawiają się zaskakujące epizody, ale producent nie chce serialu zakończyć. A jak to wygląda ze wspomnianą kanalizacją na tzw. Przylesiu?

Jak ważny jest temat kanalizacji sanitarnej wie każdy, kto musi systematycznie zamawiać odbiór nieczystości płynnych. Jak ważny jest temat budowy drogi wie każdy, kto musiał w błocie po kolana wracać do domu. Mieszkańcy rejonu ulicy Mokrej w Suchym Lesie borykają się z problemem braku infrastruktury kanalizacyjno – drogowej od długiego już czasu. Ta część naszej miejscowości została niejako zapomniana.

Historia ma swój początek już w 2012 roku, kiedy to rozpoczęła się dyskusja na temat możliwości skanalizowania ulicy Sprzecznej oraz ulic przyległych. Wtedy głównym problemem był techniczny brak możliwości odbioru ścieków, krótko mówiąc rura była zbyt mała. Remedium miała okazać się budowa kolektora sucholesko-umultowskiego. Inwestycja rozpoczęła się w roku 2012 i zakończona została po trzech latach. W tym momencie automatycznie argument o braku możliwości odprowadzenia ścieków stał się bezzasadny. Niestety nie oznaczało to rozpoczęcia prac projektowych. Na te trzeba było czekać bardzo długo. Jak się okazuje nadal czekamy, ale po kolei…

W grudniu 2015 roku Komisja Budżetowo Finansowa i Rozwoju Gospodarczego proponuje wyodrębnienie w budżecie na rok 2016 zadania pt.: „Suchy Las – Budowa pełnej infrastruktury w rejonie ulic Mokrej, Wodnej, Deszczowej, Suchej, Polnej, Chmielnej, Zakole, Strumykowej”. Członkowie komisji wskazywali, że warto wywołać zadanie budżetowo, aby zacząć z wyprzedzeniem prace nad tym dużym zadaniem. Radny Michał Przybylski zaproponował przesunięcie kwoty 250 tys. zł z roku 2016 na 2017 z innej inwestycji w Suchym Lesie – budowy ulicy Kubackiego. Pozwalało to na uruchomienie procedur związanych z budową infrastruktury w rejonie ulicy Mokrej, ale jednocześnie nie spowodowało opóźnień na ulicy Kubackiego. Niestety wójt Grzegorz Wojtera był przeciwny takiemu rozwiązaniu.

W styczniu 2016 roku zaniepokojeni stanowiskiem wójta mieszkańcy, zwrócili się do przewodniczącego komisji – Dariusza Matysiaka z prośbą, o podtrzymanie stanowiska z grudniowego spotkania. Treść pisma prezentowana jest poniżej.

Podpisało się pod nim 78 mieszkańców. Radny Michał Przybylski zaproponował aby połączyć realizację ul. Sprzecznej z ul. Mokrą. Wójt stwierdził, że propozycja radnego jest słuszna i że omawiane zadanie zostanie zrealizowane przez Urząd. Połączenie tych inwestycji miało odzwierciedlenie w Wieloletniej Prognozie Finansowej (WPF) z kwotą 10 mln 583 tys. zł przeznaczoną na realizację obu połączonych już inwestycji w latach 2015-2019. Można było odnieść wrażenie, że problem został rozwiązany. Nic bardziej mylnego. Jak się okazało w grudniu 2016 roku, pieniądze na obie inwestycje pochłonięte zostały przez budowę ulicy Sprzecznej.

Aby zapobiec podobnym sytuacjom radni obecni na posiedzeniu KFBiRG w grudniu 2016 roku wyodrębnili w WPF nowe zadanie „Suchy Las – Budowa pełnej infrastruktury w rejonie ulic Mokrej, Wodnej, Deszczowej, Suchej, Polnej, Chmielnej, Zakole, Strumykowej” z kwotą 200 tys. zł, z przeznaczeniem na projekt w roku 2017. To jednak nadal nie przyniosło rezultatu – projekt infrastruktury sanitarnej i drogowej w rejonie ulicy Mokrej nie został wykonany. Skutkowało to kolejnym już przesunięciem inwestycji, znów o rok.

W obecnym, 2018 roku inwestycja została zaplanowana do realizacji. Przeznaczono na ten cel ponad 7 mln zł. W lutym Urząd ogłosił przetarg, który po miesiącu został unieważniony z powodu konieczności rozdzielenia prac projektowych i wykonawczych na dwa podmioty. Urząd Gminy zajmie się inwestycją drogową a Aquanet kanalizacją sanitarną. Po zmianach w dokumentacji, nowy przetarg: „Wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla budowy dróg z odwodnieniem dla zadania pn.: Suchy Las – budowa pełnej infrastruktury w rejonie ul. Lisiej, Klonowej, Sprzecznej i Zgodnej).” został ogłoszony w kwietniu b.r.

Budowa lub modernizacja dróg – realizacja Gmina Suchy Las – źródła (suchylas.e-mapa.net, bip.suchylas.pl), opracowanie własne

Plan realizacji zadania przewiduje wykonanie projektu w latach 2018 – 2019, a wyczekiwaną od tak długiego czasu budowę kanalizacji i dróg, na lata 2020 – 2022. Z dokumentacji ofertowej wynika, że inwestycja drogowa obejmuje ulice: Śliwkowa, Miodowa, Wierzbowa, Warsztatowa, Deszczowa, Źródlana, Polna, Zakole, Chmielna, Mokra, Tarninowa, Ruczaj, Strumykowa, Sucha, Wodna, Stara Droga, Ogrodnicza, Sucha, Akacjowa. Podobnie, z małymi różnicami kształtuje się zakres prac kanalizacyjnych realizowanych przez Aquanet.

Budowa kanalizacji sanitarnej – realizacja Aquanet – źródła (suchylas.e-mapa.net, bip.suchylas.pl), opracowanie własne

Mimo usilnych działań radnych koalicji Inicjatywa Mieszkańców – Gmina Razem nie udało się jeszcze rozpocząć budowy, a nawet projektowania infrastruktury kanalizacyjno – drogowej na omawianym obszarze. Radni nie byli wspierani przez Zarząd Osiedla Suchy Las – Wschód, a wielu mieszkańców sygnalizowało obstrukcję wójta.

Pojawia się jeszcze jedna obawa – opóźnienia, które pojawiły się podczas budowy ulicy Sprzecznej i Lisiej. Pierwszy termin zakończenia realizacji tej inwestycji to październik 2017 roku, drugi to maj 2018 roku – ten termin już też jest nierealny. Pytanie jak bardzo opóźni się realizacja dużo większej inwestycji.

Lista Publikacji Suchy Las