[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Koncepcja przebudowy parkingów i skrzyżowania ul. Malinowej i Aroniowej

Autor:

        W styczniu 2015 r. Rada Gminy Suchy Las zatwierdziła budżet, w którym 150.000 zł przeznaczyła na budowę miejsc postojowych w rejonie ul. Malinowej i Aroniowej w Suchym Lesie (wydatek nr BI/2015/0034). Jako pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia nieodpłatnie wykonałam i dostarczyłam do Urzędu Gminy trzy różne koncepcje reorganizacji skrzyżowania i parkingów. Poniżej przedstawiam wersję końcową, powstałą po konsultacjach z Kierownik Referatu Komunalnego, Panią Justyną Radomską.

Parking Malinowa - Aroniowa 4

Celem rozwiązań przyjętych w koncepcji było:

1. Zwiększenie ilości miejsc parkingowych przy ul. Malinowej.
Nowy parking będzie przedłużeniem istniejącego. Został zaprojektowany na nieużytkowanej, zarośniętej działce nr 577/6 należącej do Gminy. Powstanie 11 nowych miejsc. Stanowiska postojowe, aby ułatwić parkowanie, usytuowano pod kątem 60 stopni
w stosunku do osi jezdni. Pozostawiono wjazdy na 2 przyległe posesje.

2. Uporządkowanie terenu przy tzw. starym bloku
Zakłada się poszerzenie istniejącego parkingu i umożliwienie parkowania pod kątem prostym w stosunku do osi jezdni. Powstanie 15 stanowisk. Będzie obowiązywał jeden kierunek jazdy, dlatego zaprojektowano dodatkowy wyjazd z parkingu na ul. Malinową.
Od strony bloku powstanie nowy chodnik.

3. Uporządkowanie parkingu przy ul. Aroniowej.
Miejsca postojowe zaprojektowano wzdłuż ogrodzenia sąsiedniej posesji i usytuowano
pod kątem 60 stopni w stosunku do osi drogi dojazdowej. Tu również będzie obowiązywał jeden kierunek jazdy: wjazd od ul. Aroniowej, a wyjazd na ul. Malinową. Nawierzchnia zostanie utwardzona. Na skrawku terenu pomiędzy ul. Aroniową a parkingiem przewidziano nową, większą wiatę śmietnikową. Ma ona służyć mieszkańcom dwóch wspólnot. Obok będzie miejsce na pojemniki do segregacji odpadów.  Pobliskie przejścia dla pieszych połączy chodnik.

4. Poprawa bezpieczeństwa pieszych przechodzących przez skrzyżowanie.
Obecnie możliwe jest przejście z osiedla Poziomkowego na plac zabaw po pasach namalowanych na jezdni. Jednak większość pieszych chodzi na skróty przez środek skrzyżowania. Dlatego dla ruchu drogowego przyjęto takie rozwiązania, które umożliwią wybudowanie dwóch wysepek. Większą przetnie chodnik łączący się z nowymi pasami.
W ten sposób ciąg pieszy będzie przebiegał na ukos przez skrzyżowanie, zgodnie
z naturalnym kierunkiem ruchu przechodniów. Dodatkowo wysepki ograniczą szybkość samochodów i uniemożliwią jazdę „pod prąd” w ul. Aroniową.

Przedstawiona koncepcja nie jest projektem ostatecznym i będzie podlegała weryfikacji.
W dalszej kolejności należy zlecić wykonanie projektów technicznych i uzyskać pozwolenie
na budowę, co leży w gestii Urzędu Gminy. Całość koncepcji zlokalizowano na działkach gminnych, a więc jej realizacja nie generuje kosztów wykupu gruntów. Jednak zarezerwowana kwota 150.000 zł prawdopodobnie nie wystarczy na urzeczywistnienie wszystkich przedstawionych założeń. Konieczne będzie pozyskanie środków zewnętrznych (np. unijnych) lub etapowanie inwestycji.

Agnieszka Targońska

Lista Publikacji Suchy Las