[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Bezpieczeństwo dla wybrańców wójta?

Autor:

W poniedziałek 11.09.2017 odbyło się zebranie mieszkańców Osiedla Suchy Las Wschód. Zebranie początkowo miało być spotkaniem tylko dla mieszkańców ulic: Jaśminowej, Makowej, Chabrowej i Rumiankowej poświęcone ponownej propozycji Wójta o wprowadzeniu zakazu wjazdu w ulicę Rumiankową, wobec której mieszkańcy wyrazili już swój sprzeciw w 2016 roku i która nie uzyskała akceptacji Zarządu Osiedla Suchy Las Wschód. Więcej na ten temat: http://www.gminarazem.pl/przelamac-komunikacyjny-impas/

Korzystając z okazji wójt i przewodnicząca Zarządu Osiedla Suchy Las Wschód Anna Ankiewicz w tym samym terminie zorganizowali KONSULTACJE WÓJTA  w sprawie uspokojenia ruchu na osiedlu i ZEBRANIE MIESZKAŃCÓW OSIEDLA, które miało dotyczyć m.in. głosowania nad wyborem  zadań lokalnych do realizacji w 2018. Planowano też pochylić się nad wnioskami budżetowymi na 2018 r.

Podczas zebrania wójt Grzegorz Wojtera oraz p. Józef Klimczewski – specjalista od bezpieczeństwa i doradca wójta przedstawili projekt zmiany organizacji i uspokojenia ruchu na osiedlu. Pan J. Klimczewski szeroko omówił propozycje organizacji ruchu na poszczególnych ulicach osiedla. Szerzej omawiane były ulice m. in. Chmielna, Sucha, Mokra, Jaśminowa, Forteczna, parking przy kościele oraz ulice „problematyczne”, takie jak Dębowa oraz Rumiankowa.

W przypadku ulicy Dębowej problem sprowadza się do tego, że część mieszkańców nie chce progów zwalniających, a część progi akceptuje, ale tylko tam, gdzie mieszkają mieszkańcy, którzy wobec progów są zdystansowani.

Obecnie chciałbym się skupić na już wcześniej oprotestowanej przez mieszkańców propozycji wójta wprowadzenia zakazu wjazdu w ulicę Rumiankową. Podczas dyskusji wójt Grzegorz Wojtera stwierdził, że wprowadzi zakaz wjazdu w ulicę Rumiankową w trybie nakazowym i że w tym przypadku nie będzie liczył się z wolą mieszkańców, ponieważ przysługuje mu, jako organowi wykonawczemu takie prawo. Uzasadnieniem tej decyzji jest bezpieczeństwo mieszkańców ulicy Rumiankowej. Wójtowi wtórował ekspert d/s bezpieczeństwa i doradca J. Klimczewski.

Zaspokojenie potrzeby bezpieczeństwa jest priorytetem każdego człowieka. Potrzeby bezpieczeństwa obejmują między innymi takie elementy, jak: potrzebę stabilności, ochrony, porządku, sprawiedliwości czy wyeliminowania zagrożeń. Za zapewnienie potrzeb w kwestii bezpieczeństwa organizacji ruchu odpowiada administrator jednostki terytorialnej, czyli w naszym przypadku wójt. Czy wprowadzając ZAKAZ WJAZDU w ulicę RUMIANKOWĄ wójt chce zapewnić potrzebę bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców czy tylko wybrańców?

Na pytanie, czy wiadomo, ile dzieci uczy się w szkole podstawowej przy ulicy Konwaliowej wójt i jego doradca zgodnie odpowiedzieli, że to nie jest przedmiotem dyskusji. Dziwna to konkluzja, bowiem część dzieci dowożona jest do szkoły samochodami. Po wprowadzeniu zakazu wjazdu w ulicę Rumiankową cały ruch z Osiedla Suchy Las Wschód „wyląduje” na skrzyżowaniu ulic W. Bogusławskiego i Jaśminowej. Do szkoły jadą zarówno mieszkańcy z części osiedla położonego między ulicami W. Bogusławskiego i Alejową oraz z części osiedla położonego przy ulicach Dębowej, Leśnej, Ogrodniczej, os. Przylesie (lewoskręt w ul. Jaśminową).

Nie jestem ekspertem od bezpieczeństwa, ale wydaje mi się, że między godziną 7:45 a 8:15 na skrzyżowaniu ulic W. Bogusławskiego i Jaśminowej spotka się ok. 200 samochodów z osiedla podążających do i ze szkoły oraz kolejne 100-200 samochodów „zwykłych” mieszkańców osiedla. Jest jeszcze tranzyt jadących do pracy. Jak długi będzie korek na ul. Bogusławskiego? Jaki wpływ będzie to miało na czas reakcji służb ratunkowych? Czy uniemożliwienie wjazdu w ulicę Rumiankową jest bezpieczne dla dzieci oraz dla pozostałych mieszkańców? Jakie racjonalne argumenty przemawiają za sprowadzeniem całego ruchu TYLKO na jedno skrzyżowanie? Te pytania pozostają nadal bez odpowiedzi zarówno ze strony wójta Grzegorza Wojtery jak i jego doradcy.

Odpowiedź, że ilość dzieci uczących się w szkole nie ma związku z zamknięciem ulicy Rumiankowej obnaża, podejście wójta do spraw bezpieczeństwa mieszkańców. Wójt nie zadał sobie nawet trudu, aby przeanalizować wpływ zaproponowanej organizacji komunikacji na cały ruch na osiedlu. Co ciekawe, nawet specjalistyczna firma Lehman Partner Sp. z o.o., której koncepcja właśnie jest procedowania również nie chce odpowiedzieć na powyższe pytania.

Jest przecież oczywiste, że sprowadzenie ruchu na jedno skrzyżowanie, gdy dostępne są trzy, stanowi zagrożenie dla wszystkich użytkowników. Wyłączanie niektórych ulic z ruchu jest niczym nieuzasadnione: http://www.gminarazem.pl/czy-przerwiemy-komunikacyjny-koszmar-we-wschodniej-czesci-suchego-lasu/

Wójt, żeby zamknąć ulicę Rumiankową zaproponował, że weźmie pod uwagę otwarcie ulicy Rolnej (zmiana kierunku ruchu do ul. Młodzieżowej w kierunku szkoły). Obiecał też, że wybuduje rondo na skrzyżowaniu W. Bogusławskiego i Rolnej. Nie zdziwię się, gdy wójt obieca wykonanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu W. Bogusławskiego i Jaśminowej. Podejrzewam, że nie ma takiej rzeczy, której wójt, by nie obiecał, aby wprowadzić zakaz wjazdu w ul. Rumiankową. Gorzej będzie już ze spełnieniem tych obietnic, ponieważ część rozsądnie myślących radnych tych pomysłów może nie poprzeć w wymiarze finansowym.

Bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców w ustach wójta to tylko puste słowa. To smutna konkluzja jednakże prawdziwa.

Niestety … na pozostałe punkty zebrania mieszkańców czasu już nie było.

Lista Publikacji Suchy Las