Budżet 2017 – Suchy Las (część wschodnia)

W projekcie budżetu 2017 r. na budowę dróg we wschodniej części Suchego Lasu przewidziano olbrzymie środki – 5.300.000,00 zł. Na tę kwotę składają się przede wszystkim inwestycje w rejonie ulicy Kubackiego (2.300.000 zł)  oraz budowa pełnej infrastruktury w rejonie ulic Lisiej, Klonowej, Sprzecznej, Ogrodniczej i Zgodnej (3.000.000 zł).

Ponadto, na wniosek koalicji INICJATYWA MIESZKAŃCÓW – GMINA RAZEM wyodrębniono zadanie budżetowe BI/WPF/2017/0006 „Suchy Las – Budowa pełnej infrastruktury w rejonie ulic: Mokrej, Wodnej, Deszczowej, Suchej, Polnej, Chmielnej, Zakole, Strumykowej (200.000 zł). W 2017 r. planuje się wykonać projekt tego zapomnianego sektora ulic, a w latach następnych realizację. Nie jest wykluczona dotacja z AQUANETU na ten cel.

Planuje się również zaprojektować ulice:  Krętą (odcinek pomiędzy Kraterową a Krańcową), Gwiezdną, Brzask oraz fragment ul. Rumiankowej. Poparliśmy wniosek mieszkańców.

Na przebudowę skrzyżowania Obornickiej z Młodzieżową przeznaczyliśmy kwotę 200.000 zł. W tym roku możliwe jest przeprowadzenie czynności formalnych, czyli projekt oraz przetarg. Realizacja może nastąpić w roku przyszłym.

W ciągu ul. Rolnej będzie wyremontowany chodnik (100.000 zł). Rozpoczną się też prace przygotowawcze do budowy ronda na skrzyżowaniu ul. Rolnej i Bogusławskiego wraz z miejscami postojowymi dla Ośrodka Pomocy Społecznej.

W tej części Suchego Lasu będzie też jaśniej. Rozpocznie się bowiem budowa oświetlenia ulic: Kraterowej, Krańcowej, Alejowej oraz Czarnieckiej, a ulica Krótka zostanie utwardzona.

Sfinansowanie tych twardych inwestycji było możliwe, między innymi dlatego, że w zasadniczy sposób ograniczyliśmy wydatki na tzw. „Teren aktywnej edukacji i sportu” zlokalizowany w pobliżu wysypiska śmieci. W początkowej fazie planowano w teren ten „wpompować” astronomiczną  kwotę –  ponad 11 mln. zł, co musiałoby skutkować ograniczeniem inwestycji we wschodniej części Suchego Lasu na długie lata. Nasza koalicja ograniczyła wydatki tylko do kwoty niezbędnej do ubiegania się o środki unijne na ten cel. Zamiast na rekreację przy wysypisku postawiliśmy na budowę dróg i kanalizacji.

Sfinansowany zostanie też projekt organizacji ruchu, który w tej chwili jest jeszcze analizowany przez Starostę Poznańskiego.

Dzięki inicjatywie Michała Dziedzica sprzed 2 lat, Suchy Las Wschód dysponuje pokaźną kwotą na tzw. zdania lokalne. Mieszkańcy zaplanowali w 2017 r. między innymi nasadzenia zieleni oraz imprezy integracyjne – ponad 22,5 tys. zł (Dzień Dziecka, sprzątanie lasu, ćwiczenia nad Rygą itp).

Podsumowując, należy stwierdzić, że powinien to być dobry rok dla naszego osiedla. Trzeba jednak pamiętać, że mamy bardzo ograniczony wpływ na to, ile z tych inwestycji zostanie faktycznie zrealizowanych w terminie. Lata poprzednie nie napawają optymizmem. Stanowczo zbyt często tzw. „trudności obiektywne” niweczą starania radnych. Poczynimy jednak  zabiegi, aby w tym roku było inaczej.

Lista Publikacji Suchy Las