Budżet 2017 – Suchy Las (część zachodnia)

Mieszkańcy zachodniej części Suchego Lasu mają powody do optymizmu. W budżecie gminy na 2017 r. zostały zagwarantowane środki na poprawę bezpieczeństwa na ul. Sucholeskiej. Spora kwota została przeznaczona na przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania z ul. Powstańców Wielkopolskich z nowo wybudowaną ul. Perłową. Na skrzyżowaniu powstanie rondo lub będzie zainstalowana sygnalizacja świetlna. Wyboru rozwiązania urząd dokona na podstawie koncepcji, której wykonanie zostało zlecone w zeszłym roku. Dodatkowo radni koalicji INICJATYWA MIESZKAŃCÓW-GMINA RAZEM zgłosili do budżetu i przegłosowali poprawkę, dzięki której powstanie projekt oświetlenia ul. Sucholeskiej. Na ten cel przeznaczono 10.000 zł.

Wzdłuż ul. Szkółkarskiej powstanie ścieżka rowerowa. Inwestycji towarzyszyć będzie przebudowa linii energetycznej. To zadanie rozpoczęto w zeszłym roku.  Obecnie jest na etapie projektu i uzgodnień. Nie wiadomo, czy jeszcze w tym roku uda się rozpocząć roboty budowlane, jednak budżet rezerwuje na ten cel 880.000 zł.

Mieszkańców osiedla Poziomkowego i najbliższych okolic zapewne interesuje kwestia budowy dodatkowych parkingów. Pod koniec ubiegłego roku udało się wreszcie wydzielić na ten cel pasy terenu wzdłuż ul. Truskawkowej i Jeżynowej, należące przedtem do spółki PepsiCo. W pierwszych miesiącach 2017 r. gmina dokona zakupu terenu. W budżecie zagwarantowano kwotę 1.250.000 zł na projekt i budowę ulicy Jeżynowej oraz miejsc postojowych i pasów zieleni przy ul. Jeżynowej i Truskawkowej. Dzięki poprawce budżetowej wprowadzonej przez naszą koalicję, to zadanie będzie obejmowało także projekt i budowę oświetlenia ww. ulic i nowych parkingów.

Nadal prowadzone będą inwestycje drogowe w rejonie ul. Diamentowej, na które zarezerwowano 1.000 000 zł. Dodatkowo na utwardzenie pobliskich ulic Szafirowej i Rubinowej przeznaczono 38.000 zł. Przewidywana jest także budowa odcinka ul. Stefańskiego wraz z infrastrukturą za 1.000.000 zł.

W 2017 r. wykonany zostanie projekt ulicy Lipowej, a w ciągu ulicy Borówkowej do ulicy Wałeckiej zostanie wybudowana ścieżka rowerowa, o co zabiegał od dawna radny K. Pilas.

Zarząd Osiedla, którego pracami kieruje Michał Dziedzic zaplanował szereg zadań lokalnych. Oprócz działań integracyjnych, będą też inwestycje twarde, między innymi zostanie zamontowana sucha rynna/zjeżdżalnia na górce saneczkowej w parku przy ul. Szkółkarskiej.

Z inicjatywy Komisji Komunalnej i Ochrony Środowiska plac zabaw przy ul. Poziomkowej zostanie doposażony w urządzenia zabawowe przeznaczone dla dzieci starszych. Radni przeznaczyli na ten cel 10.000 zł.

Warto jednak pamiętać, że mamy dość ograniczony wpływ na to, ile z tych inwestycji zostanie faktycznie zrealizowanych w terminie. Lata poprzednie nie napawają optymizmem. Często tzw. „trudności obiektywne” niweczą pracę radnych. Będziemy się jednak starać, żeby ten rok był lepszy.

Lista Publikacji Suchy Las