[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Susza na polach – pomoc dla rolników

Autor:

W związku z tegoroczną suszą rolnicy mogą ubiegać się o niskooprocentowany kredyt. Możliwość taką mają rolnicy, którzy odnotowali co najmniej 30-procentowe straty  plonów. Oprocentowanie wynosi  2,09 proc. jeśli uprawy były ubezpieczone oraz 3,14 proc. dla osób, które nie posiadają polisy. Jednak kredyt będzie przyznawany tylko w związku ze stratami w wybranych uprawach na glebach w określonej kategorii. W naszej gminie są to:

Kategoria gleby I
– ziemniak
– chmiel
– tytoń
– warzywa gruntowe
– krzewy owocowe
– drzewa owocowe

Kategoria gleby II
– kukurydza na kiszonkę
– ziemniak
– burak cukrowy
– chmiel
– tytoń
– krzewy owocowe
– rośliny strączkowe

Kategoria gleby III
– ziemniak
– krzewy owocowe
– rośliny strączkowe

Dane pochodzą z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzonego przez Instytut Uprawy Nawożenia  i Gleboznawstwa http://www.susza.iung.pulawy.pl/tabele/3021152/

W powyższym zestawieniu niestety nie znalazła się kukurydza na ziarno. Być może zostanie uwzględniona po 10 września br., czyli po wykonaniu przez IUNG kolejnego raportu zagrożenia suszą.

Aby uzyskać kredyt, należy przed 30 września złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Gminy. Zwyczajowo urzędnicy pomagają wypełnić formularz wniosku. Roślin nie można sprzątnąć do momentu wizytacji pola przez specjalnie powołaną komisję, która oceni straty w uprawie.

2015_suszaW tym roku do dzisiaj (8 września) zaledwie 3 osoby z terenu naszej gminy złożyły taki wniosek. Być może jest to wynik słabego rozpowszechnienia informacji. Z drugiej strony rolników odstraszają wyśrubowane kryteria, jakie muszą spełniać, aby uzyskać kredyt. Ponadto zamiast kredytu z pewnością woleliby zapomogi lub dopłaty. W poprzednich latach straty w rolnictwie kompensowano na różne sposoby, na przykład umarzając podatek gruntowy lub odraczając spłaty KRUS. Podstawą do ubiegania się o odszkodowanie był zawsze wniosek rolnika, zawierający określenie wysokości strat w uprawach, poparty opinią komisji. Dlatego warto go złożyć w Urzędzie Gminy, choć na razie brak urzędowych rozporządzeń w sprawie działań odszkodowawczych.

Lista Publikacji Ogólnogminnych