Dlaczego płacimy za „misję” spółki LARG?

Od 2011 funkcjonuje w Suchym Lesie gminna spółka Lokalna Agencja Rozwoju Gospodarczego Gminy Suchy Las – LARG sp. z o.o. Powstała głównie po to, żeby „wspomagać” rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Gmina Suchy Las jest w 100% właścicielem spółki, a więc cały jej kapitał – 839.000 zł *  został wniesiony przez podatników – mieszkańców Suchego Lasu. Ponadto spółka może liczyć na wsparcie przez gminę Suchy Las w postaci zakupu usług. Tylko w budżecie na 2014 r. na ten cel przeznaczono kwotę 500.000 zł. W dwóch pierwszych latach swojej działalności, spółka przyniosła ponad 300.000 zł straty.

W latach 2012-2013 spółka, wspólnie z innym partnerem prowadziła punkt doradczo – konsultacyjny. Spośród 72 podmiotów, które z owych „konsultacji” skorzystały 11 firmom przyznano dotacje w łącznej wysokości 300.000 zł. O innej działalności, którą LARG rekomenduje na swoich stronach internetowych, raczej w gminie nie słychać.

Tak więc na prośbę wójta radni obecnej kadencji „wpompowali” grube pieniądze w spółkę, która w ciągu 2 lat (załóżmy optymistycznie) pomogła załatwić dotacje sucholeskim firmom na łączną kwotę zaledwie 300.000 zł. Należy zatem zapytać o efektywność działania spółki LARG mierzonej nakład/ efekt. Pytanie jest zasadne, ponieważ, gdyby spółka w ogóle nie istniała, a jej kapitał przeznaczyłoby się na dotacje dla tych 11 firm, to mogłyby one liczyć na środki znacznie wyższe od tych które otrzymali za pośrednictwem spółki LARG z takim samym skutkiem finansowym dla sucholeskiego podatnika. Trzeba postawić też pytanie, czy spółka która sama nie radzi sobie na rynku, powinna zajmować się doradzaniem innym podmiotom?

Niestety za brak efektywności działania spółki LARG nie płaci jej zarząd (wynagrodzenie Prezesa to ponad 7.000 zł miesięcznie) czy członkowie rady nadzorczej (wynagrodzenie przewodniczącego to ponad 1.100 zł miesięcznie) lecz sucholescy podatnicy. Nic więc dziwnego, że w jednej z najbogatszych gmin w Polsce, brakuje pieniędzy nawet na podstawowe kwestie komunalne: wyrównywanie dróg, kosze na śmieci, grabienie trawy po skoszeniu, wiaty przystankowe itp. referat komunalny jest permanentnie niedofinansowany, a bardzo przeciętny wizerunek gminy w żadnej mierze nie licuje z 9 pozycją pod względem zamożności w kraju.

Pobudzanie przedsiębiorczości to sprawa bardzo ważna i każda gmina powinna takie działania podejmować, ale czy zadania spółki nie mogliby przejąć nasi urzędnicy? Wydaje się, że są do tego świetnie przygotowani. Ich zaangażowanie i profesjonalizm nigdy nie budził zastrzeżeń. Nasi urzędnicy w zdecydowanej większości są przez mieszkańców naszej gminy oceniani bardzo pozytywnie. Warto zatem zwiększać ich nie najwyższe wynagrodzenia w zamian za podejmowanie się przez nich nowych wyzwań. Czy jednak pozwolą na to wójt oraz radni?

………………….

* – W dniu 28 lipca 2014 r. skorygowano wartość kapitału zakładowego LARG Sp. z o. o. Za pomyłkę wszystkich czytelników serdecznie przepraszamy.

Redakcja Portalu www.gminarazem.pl