[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Expresem przez sesję …

Autor:

W ostatni czwartek kwietnia radni Suchego Lasu obradowali oczywiście zdalnie. Przebieg sesji był raczej spokojny, a tematyka nie prowokowała do sporów wynikających z różnicy zdań. Jak prawie na każdej sesji wprowadzono zmiany do budżetu. Tym razem najistotniejsze sprowadzały się do finansowania  budowy przyłączy światłowodowych, między innymi na osiedlu Złotniki Park i ul. Pigwowej w Złotnikach. Nasz klub zarówno podczas sesji oraz na posiedzeniu komisji budżetowej zabiegał, ażeby nie powierzać realizacji tego zadania gminnej spółce bez uprzedniego rozeznania rynku w zakresie cen. Jesteśmy bowiem przekonani, że w ramach środków na to zadanie można byłoby tych przyłączy zrealizować znacznie więcej, np. w Golęczewie. Niestety, zarówno wójt jak i pozostali radni nie odnieśli się ze zrozumieniem dla naszego stanowiska. Szkoda.

Rozdzielono też pieniądze na remont gminnych zabytków, środki znajdą się między innymi na zabytkową grotę oraz park w Chludowie. Dofinansowane zostaną też remonty budynków w Golęczewie, Złotnikach oraz w Biedrusku. Cieszymy się, że wójt dostrzega powoli konieczność nowelizacji uchwały Rady Gminy, na mocy której rozdziela się środki na ten cel. Zabiegamy o to od roku.

Pomimo pandemii trwają bez większych zakłóceń gminne inwestycje i przygotowywane są nowe postępowania przetargowe, między innymi na budowę świetlicy w Złotnikach Wsi oraz na budowę ul. Słonecznej w Chludowie. Taka sytuacja napawa optymizmem. W Złotnikach, w czerwcu zostanie zakończona modernizacja ulic Żukowej oraz Granicznej. Zakończy się też remont dworca kolejowego, do którego zostanie przeniesiona biblioteka oraz Straż Gminna. W Złotnikach Osiedlu zostanie wymienionych 174 opraw oświetleniowych na energooszczędne.  W Złotkowie w maju przebudowane zostaną wreszcie progi zwalniające w ulicy Słonecznikowej i planuje się doświetlenie południowej części miejscowości. W całej gminie ZGK czyści chodniki i ulice z piasku. Trwa też naprawa nawierzchni asfaltowych. Urzędnicy przeglądają gminne place zabaw oraz boiska sportowe. Kontynuowane będą inwestycje kanalizacyjno-drogowe w Jelonku, Zielątkowie oraz Golęczewie.

Kontrowersje budzi remont ulicy Szkółkarskiej, mieszkańcy poirytowani są ingerencją inwestycji w ich przydomowe ogródki. Poprzedni Zarząd Osiedla dbał, żeby do tego nie doszło. Poza tym, mieszkańców dziwi też wyłączne zaangażowanie finansowe w tej inwestycji gminy. Przypominają, że były w tym względzie inne plany i w kosztach miał rzekomo partycypować developer, a zakończyło się na przekazaniu paska gruntu o szerokości 15 cm.

Pod koniec sesji, wójt przedstawił radnym bardzo obszerną informację dotyczącą eskalacji konfliktu pomiędzy mieszkańcami wschodniej części osiedla Złotnik – Osiedle a lokalnym przedsiębiorcą. W tej sprawie odbyło się nawet specjalne spotkanie u wójta. Niestety, przyjęte wnioski z tego zebrania nie są realizowane, co skutkuje interwencjami inspektorów Powiatowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego. Wydaje się, że pomimo sporego zaangażowania radnych naszego klubu oraz wójta sprawa szybko się nie zakończy. Obiecujemy jednak, że cały czas będziemy poszukiwać optymalnego rozwiązanie tego bardzo poważnego dla naszych mieszkańców problemu.

Zachęcamy do obejrzenia pełnej relacji z sesji: https://esesja.tv/transmisje_z_obrad/181/rada-gminy-suchy-las.htm

Klub Radnych Inicjatywa Mieszkańców Gmina Razem

(-) Michał Przybylski – przewodniczący
(-) Zbigniew Hącia
(-) Włodzimierz Majewski
(-) Grzegorz Słowiński

Lista Publikacji Ogólnogminnych