[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Gminne zabytki, czyli expresem przez sesje …

Autor:

Podczas kwietniowej sesji dominującym tematem była kwestia dotycząca podziału dość skromnych środków na nasze gminne zabytki. Przed głosowaniem, z inicjatywy przewodniczącej komisji budżetowej Joanny Pągowskiej, odwiedziliśmy Biedrusko, Golęczewo oraz Chludowo, żeby na miejscu zobaczyć stan techniczny budynków i porozmawiać z ich właścicielami. Cieszymy się, że wśród beneficjentów gminnego grosza znalazły się też zabytki z Chludowa, między innymi zabytkowa grota znajdująca się w parku Ojców Werbistów. O jej historycznych walorach mówił podczas sesji radny Zbigniew Hącia.

Wójt poinformował radnych, że w Chludowie kończy się budowa kanalizacji w ulicy Słonecznej. W maju odtworzenie nawierzchni. Niestety, ślimaczy się remont boiska przy szkole w Chludowie. Przetarg planowany jest wprawdzie na II kwartał, ale gmina zabiega o środki zewnętrzne, co wiąże się z koniecznością jego przesunięcia.

W najbliższym czasie rozpoczną się prace porządkowe na terenie przyszłego placu zabaw przy ulicy Kochanowskiego w Złotnikach. Mamy nadzieję, że wkrótce ruszą prace właściwe  i plac zabaw, na który dzieci czekają od kilku lat wreszcie powstanie. Radni poparli wniosek radnego Michała Przybylskiego dotyczącego sfinansowania projektu kanalizacji w rejonie ulic Rodowej i Żelaznej w Złotkowie. Mamy nadzieję, że wkrótce zostanie wyłoniony wykonawca tego zadania i ruszą prace projektowe, a później budowa.

Rada przeznaczyła też środki na opracowanie koncepcji zagospodarowania działki pod przyszłą szkołę podstawową oraz część sportową na terenie osiedla Złotniki-Park. Czekamy też na realizację nowego wyjazdu z tego osiedla, który będzie połączony z ulicą Lazurytową.

Nasz klub sprzeciwił się zaproponowanej koncepcji w zakresie przebudowy ulicy Obornickiej na wysokości nowopowstającego centrum handlowego w Suchym Lesie. Uważamy, że zaprezentowana koncepcja komunikacyjna zagraża  bezpieczeństwu uczniów szkoły podstawowej przy ul. Konwaliowej. Nic dziwnego, że sprawa ta wywołała powszechne niezadowolenia mieszkańców wschodniej części Suchego Lasu. Wniosek zgłoszony przez radnego Michała Przybylskiego o wykreślenie finansowania tego zadania przeszedł jednogłośnie. Głosowaliśmy również przeciwko dodatkowym środkom przeznaczonym na promocję gminy i dla gminnych spółek.

Nasz klub cały czas angażuje się w pomoc na rzecz przebywających na terenie naszej gminy mieszkańców z Ukrainy, w szczególności z naszej partnerskiej gminy Hniwań. Współpracujemy w tym względzie z urzędem gminy, zarządem Złotnik-Osiedla, którym kieruje radny Grzegorz Słowiński oraz z innymi osobami i instytucjami. Udało nam się sprowadzić do Polski kilka rodzin, które teraz staramy się otoczyć opieką. O dalszych naszych działaniach  będziemy Państwa informować na bieżąco.

Klub Radnych Inicjatywa Mieszkańców Gmina Razem

(-) Zbigniew Hącia
(-) Michał Przybylski
(-) Grzegorz Słowiński

 

Lista Publikacji Ogólnogminnych