Czy bogate gminy wykorzystują środki unijne?

Władze samorządowe Suchego Lasu z maniakalnym uporem twierdzą, że brak sukcesów w pozyskiwaniu środków unijnych związany jest nierozerwalnie z zamożnością Gminy. Innymi słowy obowiązuje narracja, że rzekomo tak bogate gminy, jak Suchy Las nie mają żadnych szans na pozyskanie unijnego grosza i w związku z tym inwestycje trzeba finansować z własnego budżetu, co między innymi doprowadziło do ogromnego długu.

Niestety, jak wynika z porównania dwóch rankingów przygotowanych przez prestiżowe pismo samorządu terytorialnego WSPÓLNOTA zamożność gminy nie ma nic wspólnego ze skutecznością aplikowania po środki unijne.

Analizie poddano Gminę Suchy Las oraz 10 najbogatszych wiejskich gmin w Polsce, w sumie 11 gmin. Suchy Las plasuje się pod względem zamożności w tym rankingu na 9 miejscu, natomiast pod względem pozyskiwania środków unijnych na 1421, praktycznie na szarym końcu.

Okazuje się, że zdecydowana większość bogatszych gmin od naszej radzą sobie z gromadzeniem środków unijnych znacznie lepiej. Z pierwszej skalsyfikowanej „jedenastki” najbogatszych gmin wiejskich gorzej wypadają tylko 2 gminy, natomiast lepiej 8.

tabela_bogaciPowyższe wyniki w zasadzie nie wymagają komentarza, ale dla ich właściwego zrozumienia przedstawiam również w wersji graficznej.

wykres_bogaci

Całość materiału, szczególnej uwadze polecam p. Rafałowi Urbaniakowi – Kierownikowi Referatu Zamówień Publicznych Urzędu Gminy w Suchym Lesie, któremu proponuję część czasu poświęconego na zaangażowanie polityczne przeznaczyć na zwyczajną pracę merytoryczną. Będzie to korzystne nie tylko dla niego, ale również dla sucholeskich podatników.

źródło: