[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Eurowybory w Suchym Lesie

Autor:

W maju 2014 r. odbyły się w naszej Gminie wybory do Europarlamentu. Przebiegły spokojnie i bez większych emocji. Na uwagę jednak zasługuje fakt, że w tak obszarowo niewielkiej Gminie, jaką jest Suchy Las można dostrzec spore różnice, co do preferencji politycznych mieszkańców w zależności od obwodu wyborczego – miejscowości. Poniższy wykres przedstawia ogólne wyniki głosowania na poszczególne komitety wyborcze. Zdecydowanie wybory wygrała Platforma Obywatelska z wynikiem ponad 50%. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość – ponad 17%. Różnica między tymi partiami jest jednak, w stosunku do wyników ogólnopolskich,bardzo duża. Niezły wynik odnotował też w naszej Gminie Sojusz Lewicy demokratycznej – ponad 10%.

eurowybory_gmina_2Ciekawe wnioski można wyciągnąć z analizy wykresu obrazującego preferencje polityczne w poszczególnych miejscowościach (wykres poniżej). Platforma Obywatelska oraz Polskie Stronnictwo Ludowe największe poparcie uzyskały w południowej części naszej Gminy, a więc w Suchym Lesie. Im dalej na północ tym jednak gorzej.

eurowybory_gminaRóżnice pomiędzy partiami centrowymi (PO oraz PSL) a prawicowymi najlepiej obrazuje wykres poniżej. Widać z niego wyraźnie zależność pomiędzy położeniem miejscowości a jej preferencjami politycznymi. W miejscowościach północnych, a więc zapomnianych i zaniedbanych przez nasze władze zwyciężyły partie prawicowe. Specyficzną miejscowością jest Biedrusko, gdzie bardzo dobry wynik odnotowały partie lewicowe (SLD oraz Twój Ruch)

eurowybory_gmina_roznice

Lista Publikacji Ogólnogminnych