Wpadka „specjalisty” od gminnych finansów

W ostatnim numerze Gazety Sucholeskiej [maj 2016 r. – nr 05 (159)] wójt Grzegorz Wojtera był uprzejmy wyłuszczyć mieszkańcom powód niewykonania na zakładanym poziomie dochodów budżetu gminy w 2015 r. Jako przyczynę problemów wskazał moją inicjatywę dotyczącą obniżenia podatku od wolnostojących garaży i małych budynków gospodarczych w 2016 r. Przypomnijmy, wójt proponował stawkę na poziomie maksymalnie w Polsce dopuszczalnym, czyli  7,68 zł. Ja natomiast postulowałem obniżenie tego podatku o około 20% do kwoty 6 zł. Mój wniosek został przyjęty głosami radnych koalicji INICJATYWA MIESZKAŃCÓW –  GMINA RAZEM. Była to odpowiedź na apel wielu mieszkańców północnej części gminy (Chludowo, Golęczewo, Zielątkowo), a także użytkowników wolnostojących garaży w Biedrusku, którzy dotychczasowe uregulowania w tym względzie uważali za bardzo niesprawiedliwe.

Wójtowi, specowi od budżetu wyjaśniam, że moja inicjatywa dotyczyła jednak roku 2016, a dochody gminy nie zostały wykonane w …. 2015. Cóż, nawet wybitnym znawcom gminnych finansów zdarzają się wpadki.

Wójt, kontynuując swój „fachowy” wywód,  stwierdził też, że „jeśli ktoś obniża podatki i wierzy, że nie spadną dochody, to może lepiej, żeby się nie zbliżał do gminnych finansów”.

Szanowny Panie Wójcie, wielu mieszkańców naszej gminy podziela Pański pogląd. Uważają oni bowiem, że byłoby lepiej, gdyby do gminnych finansów nie zbliżał się ktoś, kto:

• zadłużył gminę do poziomu przekraczającego dopuszczalny prawem próg (rok 2013) spychając ją do grupy kilkudziesięciu najbardziej zadłużonych gmin w Polsce. A rok później, na 1525 sklasyfikowanych gmin wiejskich zajęliśmy fatalne 78 miejsce – zadłużenie samorządów. Ranking zadłużenia samorządów 2014 r. – strona 63);
  • zmarnował niepowtarzalną szansę na pozyskanie środków unijnych. Za lata 2004 – 2014 w zakresie pozyskiwania środków unijnych, zajęliśmy odległą 1.444 pozycję na 1.566 sklasyfikowanych gmin. Wykorzystanie środków UE przez samorządy w latach 2004-2014 (strona 64);
  • zbudował budynek gimnazjum o wartości kosztorysowej ok. 10 mln. zł za kwotę 26.855.000 zł (15 rat po 1.757.000 zł) – Wieloletnia Prognoza finansowa Gminy Suchy Las );
  • co roku proponuje nałożenie na mieszkańców Suchego Lasu najwyższych prawem dopuszczalnych podatków, rozbudowując jednocześnie biurokrację w gminie do monstrualnych rozmiarów. W 2014 r., spośród 264 sklasyfikowanych gmin wiejskich powyżej 10 tys. mieszkańców, droższe od nas były tylko 4. Oszczędny urząd. Ranking wydatków na administrację – 2014 r. (strona 33)
  • doprowadził, pomimo posiadania olbrzymiego budżetu do cywilizacyjnego zastoju ogromnych obszarów gminy, gdzie brakuje nawet elementarnej infrastruktury – kanalizacji sanitarnej.

Lista „sukcesów” specjalisty od gminnych finansów jest niestety znacznie dłuższa. Warto zatem wziąć się do roboty nad jej skróceniem, zamiast angażować się w jałowe spory i tanią propagandę. Do wyborów pozostało 2,5 roku – nie jest to jeszcze czas na kampanię wyborczą!