[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Wysoki podatek za garaże w Biedrusku

Autor:

Podatki są bardzo ważnym źródłem dochodów w budżecie każdej gminy. W końcu aby „było nas stać” jak mawia Wójt, w Suchym Lesie muszą one być wysokie.

Na ostatniej sesji Rady Gminy Suchy Las (25 września br.) nasi radni właśnie zajmowali się stawkami na przyszły rok. Niestety znów przyjdzie nam płacić bliskie maksymalnych lub maksymalne dozwolone stawki (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 7 sierpnia 2014 roku). Nie mam pretensji do radnych, że tak głosowali. W końcu za coś trzeba kredyty spłacać (niemal 60 mln zadłużenia).

Zastrzeżenia jednak mam do postawy dwóch (bez)radnych z Biedruska (p. Danuta Wilk oraz p. Grażyna Gronowska). Otóż głosowały one w całości za uchwałą,  wskutek czego właściciele wolnostojących garaży w przyszłym roku znów zapłacą bardzo wysoki podatek (7,73 zł za metr kwadratowy).

Należy podkreślić bardzo dużą niesprawiedliwość, ponieważ mieszkańcy domów jednorodzinnych mający garaż w obrysie budynku zapłacą tak, jak za budynek mieszkalny – czyli praktycznie stawkę 10-krotnie mniejszą! Takie zróżnicowanie wynika z odgórnych przepisów prawa podatkowego, ale gmina mogłaby te nierówności zmniejszyć. Szkoda, że nie było takiej woli i że przy głosowaniu nad tą uchwałą zabrakło rzeczowej dyskusji (każda rada gminy może te stawki obniżyć, nawet do 0,00 zł. Tak zrobiono np. we Wrześni).

Nasze Radne nas niestety zawiodły. Powinny przede wszystkim „bronić” mieszkańców, gdyż to właśnie oni je wybierali. Tymczasem uchwała ta najbardziej „uderza” w Biedrusko, gdyż na terenie naszej miejscowości jest najwięcej w całej gminie garaży wolnostojących.

 

garaze biedrusko

Lista Publikacji Biedrusko