[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Biedrusko ,,zapomniane zalewy’’

Autor:

Wielu mieszkańców Biedruska doskonale pamięta czasy świetności tzw. „zalewów”. Młodszym mieszkańcom warto przypomnieć, że w latach 70-tych ubiegłego stulecia siłami wojska wybudowano niezwykle urokliwą bazę szkoleniowo – wypoczynkową dla żołnierzy w oparciu o zapomniane i zarośnięte zbiorniki wodne pochodzące jeszcze z okresu przedwojennego. Była plaża, kąpieliska oraz zbiorniki, na których można było wędkować. Zimą zalewy przekształcały się w lodowisko.

Zalewy zasilane były tzw. Rowem Północnym, czyli głównym ciekiem wodnym poligonu. Portal eBiedrusko tak wspomina to miejsce „Tam były imprezy plenerowe, festyny, świetlica, sala telewizyjna, dobry bufet, atrakcyjny plac dziecięcych zabaw, wypożyczalnia sprzętu wodnego i wiadomo – plaża z pomostem.” http://ebiedrusko.pl/aktualnosci/wdw/

2017_zalew_01

Jednym z ważniejszych zadań, jakie postawiłem sobie do zrealizowania w obecnej kadencji Rady Gminy Suchy Las jest właśnie rewitalizacja zapomnianych „zalewów”. Przedsięwzięcie to nie jest łatwe, ale nabiera wreszcie konkretnego wymiaru. Z informacji jakie posiadam, akt notarialny nabycia tych terenów przez Gminę został już podpisany.

2017_zalew_02

Cieszę się, że mój upór i wytrwałość zostaną wreszcie nagrodzone. Podziękowania za wsparcie dla moich działań należą się radnemu Grzegorzowi Łukszo oraz przewodniczącej Zarządu Osiedla Biedrusko – Magdalenie Przystałowskiej. Słowa uznania należą się jednoznacznie popierającym aspiracje Biedruszczan radnym koalicji klubów INICJATYWA MIESZKAŃCÓW – GMINA RAZEM.

Z satysfakcją należy odnotować fakt, że zdanie zmienił również,  negatywnie nastawiony  do tego pomysłu, wójt Grzegorz Wojtera. Podczas ostatniej sesji Rady Gminy (18.12.2017) wójt wspominał, że jeszcze nie wiadomo, czy akt notarialny nabycia tych terenów zostanie podpisany, tłumacząc to brakiem pieniędzy w budżecie na 2018 r. Nie był to jednak argument racjonalny, bo przecież radni koalicji klubów INICJATYWA MIESZKAŃCÓW – GMINA RAZEM poparli wniosek o zakup tych terenów, a co za tym idzie została zabezpieczona odpowiednia kwota w budżecie.

Biedrusko i cała gmina zyskała zatem cenny rekreacyjnie obszar, a to element zrównoważonego rozwoju naszej miejscowości. Miejmy nadzieję, że wkrótce wspólnie stworzymy warunki do spędzania czasu wolnego aktywnie i blisko natury. Mam nadzieję, że tereny te wkrótce będą znów dostępne dla mieszkańców Biedruska.

Lista Publikacji Biedrusko